/ Պարունակություն / Կրեատիվ լեռներ
Նախագիծը միավորում է նորարարական մոտեցումներ և ստեղծագործող մարդկանց ՝ միջմշակութային համագործակցությունը խթանելու, արվեստագետների և մասնագետների անդրազգային շարժունակությանն աջակցելու և Հայաստանի, Վրաստանի և Սլովակիայի գյուղական լեռնային շրջանների եզակի մշակութային ժառանգության հանրահռչակման նպատակով: Այն օգտագործում է մշակութային միջոցառումներ, հաղորդակցման արշավներ և թվային տեխնոլոգիաներ ՝ խթանելու միջազգային փոխանակումները, մշակութային բազմազանությունը և տեղական կայուն զարգացումը։ Ծրագրի գործունեությունն ուղղված է երաժշտության, գաստրոնոմիայի, արհեստների և  նյութական ու ոչ նյութական մշակութային ժառանգության այլ ձևերի հանրահռչակմանը: Նախագիծը կբերի մարկետինգի և հաղորդակցման նոր հմտություններ ՝ աջակցելու ավելի քան 40 ֆերմերների, ավելի քան 200 երաժիշտների, ավելի քան 12 խոհարարական ժառանգության մասնագետների, ավելի քան 20 արհեստավորների, ինչպես նաև կնպաստի 3 լեռնային շրջաններում կայուն զբոսաշրջության զարգացմանը: Գործընկերների ստեղծված ցանցը հնարավորություն կընձեռի տեղական մշակութային գործիչների և գյուղական շրջանների զարգացման մեջ ներգրավված շահագրգիռ կողմերի կարողությունների զարգացման համար, կբարելավի առանձին շրջանների ճանաչելիությունը նաև պետական սահմաններից դուրս և հիմք կծառայի եվրոպական նմանատիպ տարածաշրջանների և սուբյեկտների հետ հետագա կապերի հաստատման համար:
Ծրագրի երեք կարևոր բաղադրիչներն են․
1. Փոխանցել մշակույթի և գյուղական շրջանների կայուն զարգացման ոլորտում ԵՄ լավագույն փորձը Սլովակիային, Վրաստանին և Հայաստանին, ամրապնդել մասնակից կազմակերպությունների ներուժը ճանաչողական այցերի, վեբինարների և փոխադարձ ուսուցման կազմակերպման միջոցով։
2. Օգտագործել "Կրեատիվ լեռներ" նախագծի թեման՝ որպես կատալիզատոր տեղական մշակութային գործիչների և արվեստագետների մշակութային համագործակցության և ստեղծագործական գործունեության համար ՝ կազմակերպելով 3 ավանդական և գաստրոնոմիական փառատոններ, որոնք երկարացնում են զբոսաշրջային սեզոնը և աջակցում են տեղական համայնքների բարեկեցությանը։
3. Նպաստել  լեռնային շրջանների եզակի մշակութային ժառանգությունը որպես եվրոպական հարուստ մշակույթի մաս ճանաչմանը՝ ներգրավելով ստեղծագործ մարդկանց (օրինակ ՝ 30 բլոգերների և լուսանկարիչների) գյուղական լեռնային շրջաններ (3 արվեստի արշավներ) և ոգեշնչելով նրանց տեղական լանդշաֆտներով, խոհարարական ժառանգությամբ, երաժշտությամբ և գրավիչ միջավայրով: Այցելելով մարզեր և գրավելով նրանց փորձը ՝ ստեղծագործ մասնագետներն ու նկարիչները թվային մեդիայի միջոցով կկիսվեն իրենց խոսքերով և լուսանկարներով միլիոնավոր մարդկանց հետ ամբողջ Եվրոպայում:
Ծրագրի մշակում և կառավարում: Մաչաոն (Սլովակիա)
Գործընկերներ: "Կազբեկ" տեղական նախաձեռնող խումբ, Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղ
Ասոցիացված գործընկերներ: Գեզաուզե ազգային պարկ (Ավստրիա), ՄԱՍ Ստրազնիցկո (Չեխիա), "Slow Food Tatra" ասոցիացիա, Վերնար գյուղի ադմինիստրացիա
Ընդգրկված պահպանվող տարածքներ: Սլովակ Պարադայզ ազգային պարկ (Սլովակիա), Կազբեկ(Վրաստան), Դիլիջան ազգային պարկ, Արփա պապհպանվող լանդշաֆտ և Շիկահողի արգելոց (Հայաստան)
Այս վեբ էջը ստեղծվել և պահպանվում է Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ: Դրա բովանդակությունը Machaon International-ի բացառիկ պատասխանատվությունն է և պարտադիր չէ, որ արտացոլի Եվրամիության տեսակետները:

Проект объединяет инновационные подходы и творческих людей с целью содействия межкультурному сотрудничеству, поддержки транснациональной мобильности деятелей культуры и профессионалов, популяризации уникального культурного наследия сельских горных районов Армении, Грузии и Словакии. Он использует культурные мероприятия, коммуникационные кампании и цифровые технологии для содействия международным обменам, культурному разнообразию и местному развитию в устойчивом направлении. Деятельность проекта направлена на популяризацию музыки, гастрономии, ремесел и других форм нематериального и осязаемого культурного наследия. Проект привнесет новые маркетинговые и коммуникативные навыки, чтобы поддержать более 40 фермеров, более 200 музыкантов, более 12 специалистов по кулинарному наследию, более 20 ремесленников, а также внесет вклад в развитие устойчивого туризма в 3 горных регионах. Созданная сеть партнеров предоставит возможности для наращивания потенциала местных деятелей культуры и заинтересованных сторон, участвующих в развитии сельских районов, улучшит узнаваемость отдельных районов также за пределами государственных границ и послужит основой для дальнейшего налаживания связей с аналогичными европейскими регионами и субъектами.
Проект фокусируется на следующих ключевых видах деятельности:
- Передать Словакии, Грузии и Армении лучший опыт ЕС в области культуры и устойчивого развития сельских районов , укрепить потенциал участвующих организаций посредством организации ознакомительных поездок, вебинаров и взаимного обучения;
- Использовать ведущую тему проекта “Креативные горы” в качестве катализатора культурного сотрудничества и творчества местных деятелей культуры и художников посредством организации 3 фольклорно-гастрономических фестивалей, которые продлевают туристический сезон и поддерживают средства к существованию местных сообществ;
- Продвигать и уникальное культурное наследие горных регионов как часть богатой европейской культуры, привлекая творческих людей (например, 30 блогеров и фотографов) в сельские горные районы (3 арт-экспедиции) и вдохновляя их местными пейзажами, кулинарным наследием, музыкой и привлекательной окружающей средой. Посещая регионы и запечатлевая их опыт, творческие профессионалы и художники поделятся своими словами и фотографиями с миллионами людей по всей Европе с помощью цифровых медиа.
Разработка и руководство проектом: Махаон(Словакия)
Партнеры: Местная инициативная группа "Казбеги", Армянское отделение Союза Охраны Природы Германии (NABU)
Ассоциированные партнеры: Национальный парк Гезаузе (Австрия), МАС Стразницко (Чехия), Ассоциация ”Слоу Фуд Татры", администрация деревни Вернар
Задействованные охраняемые территории: Национальные парки Словацкий рай (Словакия), Казбеги (Грузия), Дилижан, охраняемый ландшафт Арпа и государственный заповедник Шикахог (Армения)
Эта веб-страница была создана и поддерживается при финансовой поддержке Европейского союза. Его содержание является исключительной ответственностью Machaon International и не обязательно отражает взгляды Европейского союза.