/ Պարունակություն / Կրեատիվ լեռներ
Նախագիծը միավորում է նորարարական մոտեցումներ և ստեղծագործող մարդկանց ՝ միջմշակութային համագործակցությունը խթանելու, արվեստագետների և մասնագետների անդրազգային շարժունակությանն աջակցելու և Հայաստանի, Վրաստանի և Սլովակիայի գյուղական լեռնային շրջանների եզակի մշակութային ժառանգության հանրահռչակման նպատակով: Այն օգտագործում է մշակութային միջոցառումներ, հաղորդակցման արշավներ և թվային տեխնոլոգիաներ ՝ խթանելու միջազգային փոխանակումները, մշակութային բազմազանությունը և տեղական կայուն զարգացումը։ Ծրագրի գործունեությունն ուղղված է երաժշտության, գաստրոնոմիայի, արհեստների և  նյութական ու ոչ նյութական մշակութային ժառանգության այլ ձևերի հանրահռչակմանը: Նախագիծը կբերի մարկետինգի և հաղորդակցման նոր հմտություններ ՝ աջակցելու ավելի քան 40 ֆերմերների, ավելի քան 200 երաժիշտների, ավելի քան 12 խոհարարական ժառանգության մասնագետների, ավելի քան 20 արհեստավորների, ինչպես նաև կնպաստի 3 լեռնային շրջաններում կայուն զբոսաշրջության զարգացմանը: Գործընկերների ստեղծված ցանցը հնարավորություն կընձեռի տեղական մշակութային գործիչների և գյուղական շրջանների զարգացման մեջ ներգրավված շահագրգիռ կողմերի կարողությունների զարգացման համար, կբարելավի առանձին շրջանների ճանաչելիությունը նաև պետական սահմաններից դուրս և հիմք կծառայի եվրոպական նմանատիպ տարածաշրջանների և սուբյեկտների հետ հետագա կապերի հաստատման համար:
Ծրագրի երեք կարևոր բաղադրիչներն են․
1. Փոխանցել մշակույթի և գյուղական շրջանների կայուն զարգացման ոլորտում ԵՄ լավագույն փորձը Սլովակիային, Վրաստանին և Հայաստանին, ամրապնդել մասնակից կազմակերպությունների ներուժը ճանաչողական այցերի, վեբինարների և փոխադարձ ուսուցման կազմակերպման միջոցով։
2. Օգտագործել "Կրեատիվ լեռներ" նախագծի թեման՝ որպես կատալիզատոր տեղական մշակութային գործիչների և արվեստագետների մշակութային համագործակցության և ստեղծագործական գործունեության համար ՝ կազմակերպելով 3 ավանդական և գաստրոնոմիական փառատոններ, որոնք երկարացնում են զբոսաշրջային սեզոնը և աջակցում են տեղական համայնքների բարեկեցությանը։
3. Նպաստել  լեռնային շրջանների եզակի մշակութային ժառանգությունը որպես եվրոպական հարուստ մշակույթի մաս ճանաչմանը՝ ներգրավելով ստեղծագործ մարդկանց (օրինակ ՝ 30 բլոգերների և լուսանկարիչների) գյուղական լեռնային շրջաններ (3 արվեստի արշավներ) և ոգեշնչելով նրանց տեղական լանդշաֆտներով, խոհարարական ժառանգությամբ, երաժշտությամբ և գրավիչ միջավայրով: Այցելելով մարզեր և գրավելով նրանց փորձը ՝ ստեղծագործ մասնագետներն ու նկարիչները թվային մեդիայի միջոցով կկիսվեն իրենց խոսքերով և լուսանկարներով միլիոնավոր մարդկանց հետ ամբողջ Եվրոպայում:
Ծրագրի մշակում և կառավարում: Մաչաոն (Սլովակիա)
Գործընկերներ: "Կազբեկ" տեղական նախաձեռնող խումբ, Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղ
Ասոցիացված գործընկերներ: Գեզաուզե ազգային պարկ (Ավստրիա), ՄԱՍ Ստրազնիցկո (Չեխիա), "Slow Food Tatra" ասոցիացիա, Վերնար գյուղի ադմինիստրացիա
Ընդգրկված պահպանվող տարածքներ: Սլովակ Պարադայզ ազգային պարկ (Սլովակիա), Կազբեկ(Վրաստան), Դիլիջան ազգային պարկ, Արփա պապհպանվող լանդշաֆտ և Շիկահողի արգելոց (Հայաստան)
Այս վեբ էջը ստեղծվել և պահպանվում է Եվրոպական միության ֆինանսական աջակցությամբ: Դրա բովանդակությունը Machaon International-ի բացառիկ պատասխանատվությունն է և պարտադիր չէ, որ արտացոլի Եվրամիության տեսակետները:

/ Content / Creative Mountains
The project brings together innovative approaches and creative people in order to facilitate inter-cultural collaboration, to support transnational mobility of artists and professionals and to promote the unique cultural heritage of rural mountain areas of Armenia, Georgia and Slovakia. It uses cultural events, communication campaigns and digital technologies in order to foster international exchanges, cultural diversity and local development in a sustainable direction. Project activities are designed to promote music, gastronomy, crafts and other forms of intangible and tangible cultural heritage.  The project will bring new marketing and communication skills to support 40+ farmers, 200+musicians, 12+ culinary heritage specialists, 20+ craft-masters, and contribute to development sustainable tourism in 3 mountain regions. The established network of partners will provide room for capacity-building of local cultural actors and stakeholders involved in rural development, improve visibility of individual areas also outside national borders and serve as a basis for further networking with similar European regions and actors.
The project focuses on the following key activities:
1. To transfer the best EU experience in the fields of culture and sustainable rural development to Slovakia, Georgia and Armenia,  to build the capacity of the participating entities though organisation of study-tour, webinars and peer-learning;
2. To use the leading theme of the project “Creative Mountains” as a catalyst for cultural co-operation and creativity of local cultural actors and artists through organisation of 3 folklore-gastronomic festivals  that prolong the tourist season and support livelihoods of local communities;
3. To promote and to interpret the unique cultural heritage of mountain regions as part of rich European culture by luring creative people (e.g. 30 bloggers and photographer) to rural mountain areas (3 art-expeditions) and get them inspired by local landscapes, culinary heritage, music and attractive environment. By visiting the regions and capturing their experiences creative professionals and artists will share their words and pictures with millions of people across Europe via digital media.
Project development and management​: Machaon(Slovakia)
Partners: Local action group Kazbegi, the branch of the German Nature Protection Union (NABU) in the Republic of Armenia
Associated partners: National park Gesause (Austria), MAS Straznicko (Czech Republic), Association “Slow Food Tatry”, administration of Vernar village
Protected areas involved: National Parks Slovak Paradise (Slovakia), Kazbegi (Georgia), Dilijan, Arpa Protected Landscape and Shikahogh state reserve (Armenia)
This webpage was created and maintained with the financial support of the European Union. Its contents are the sole responsibility of Machaon International and do not necessarily reflect the views of the European Union