/ Պարունակություն / Օրգանական Գյուղատնտեսության Զարգացման ծրագիր 2022-2023
Օրգանական գյուղատնտեսությունը գյուղատնտեսական գործունեության յուրահատուկ տեսակ է, որն առավելապես ներդաշնակ է ագրոէկոհամակարգերի հետ և իրականացվում է համապատասխան տեխնիկական կանոնակարգերի և նորմատիվ այլ փաստաթղթերի պահանջներին համապատասխան:
Օրգանական գյուղատնտեսական արտադրանքը օրգանական գյուղատնտեսության վարման արդյունքում արտադրված կամ վերամշակված կենդանական ու բուսական ծագման մթերքն ու հումքն է, ինչպես նաև վայրի բույսերը, որոնց շրջանառության փուլերում ապահովվում են տեխնիկական կանոնակարգերով սահմանված պահանջները:
Օրգանական գյուղատնտեսության համար հարկավոր է օգտագործել այն հողերը, որոնք մի քանի տարի զերծ են մնացել քիմիական միջոցների օգտագործումից: Գոմաղբը, կենսահումուսը, թռչնաղբը բարելավում են հողի կառուցվածքը, հարստացնում են հողը օրգանական նյութերով, բարձրացնում են բերրիության մակարդակը:
Օրգանական գյուղատնտեսությունը հնարավորություն է տալիս լավագույնս օգտագործել բնական ռեսուրսները՝ պահպանելով շրջակա միջավայրը և կենսաբազմազանությունը: Օրգանական մթերքը ավելի շատ սննդատարրեր է պարունակում, քան ավանդական մեթոդներով աճեցվածը: Ամբողջ աշխարհում ներկայումս առկա է օրգանական արտադրանքի մեծ պահանջարկ:
Ակբա բանկը և Գերմանիայի Բնության Պահպանության Միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը համատեղ, իրականացնում են «Օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման» 2022-2023թթ. դրամաշնորհային ծրագիրը:
Հայտարարված մրցույթի շրջանակում հաղթող ճանաչված կազմակերպությունները, ֆերմերներն ու գյուղատնտեսները հնարավորություն կստանան բանկի և NABU-ի համատեղ ֆինանսական աջակցության միջոցով ստանալ օրգանական սնունդ արտադրողի հավաստագրում և անհամեմատ մեծացնել արտադրանքի արտահանման հեռանկարները:
«Օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման» ծրագրի 2022-2023թթ. մրցույթին մասնակցելու համար հետաքրքրված տնտեսվարողները կարող են մինչև սույն թվականի մարտի 10-ը ներառյալ ներկայացնել դիմում հայտ:
Հայաստանում օրգանական գյուղատնտեսության զարգացումը խանելու և ոլորտի արտադրողներին օժանդակելու նպատակով 2015թ.–ից մեկնարկել է Ակբա բանկի և Գերմանիայի Բնության Պահպանության Միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի համատեղ «Օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման» ծրագիրը:

/ Content / Развитие органического сельского хозяйства 2021
Органическое сельское хозяйство - это уникальный вид сельскохозяйственной деятельности, который наиболее совместим с агро-экосистемами и осуществляется в соответствии с требованиями соответствующих технических регламентов и нормативных документов.
Органические сельскохозяйственные продукты- это произведённые или полученные в результате переработки пищи и сырья животного и растительного происхождения, а также дикорастущие растения в цикле обращения которых обеспечиваются требования, предусмотренные техническими нормативами.
Для органического земледелия необходимо использовать те земли, в обработке которых в течение нескольких лет не принимались химические вещества.
Навоз, биогумус, птичий помет улучшают структуру почвы, обогащают ее органическим веществом, повышают уровень плодородия.
Органическое сельское хозяйство обеспечивает наилучшее использование природных ресурсов, сохраняя окружающею среду и биоразнообразие.
Органическая пища содержит больше питательных веществ, чем произведення традиционными методами. В настоящее время существует большой спрос на органические продукты по всему миру.
ACBA Bank и филиал Союза Охраны Природы (NABU) в Республике Армения совместно реализуют грантовую программу «Развитие органического сельского хозяйства» на 2022 г.
Победителями объявленного конкурса станут компании и фермеры, которые получат возможность получить сертификат производителя экологически чистых продуктов питания при совместной финансовой поддержке банка и NABU и повысить экспортные перспективы продукта.
Программа развития органического сельского хозяйства на 2022 годы. Лица, заинтересованные в участии в конкурсе, могут подать заявку до 28 февраля включительно.
Если возникнут вопросы, звоните по телефону (+374) 44 599949.
В целях содействия развитию органического сельского хозяйства в Армении и поддержки производителей этого сектора в 2015 году была запущена совместная программа «Развитие органического сельского хозяйства» банка ACBA и филиал Союза Охраны Природы (NABU) в Республике Армения.