/ Պարունակություն / Օրգանական Գյուղատնտեսության Զարգացման ծրագիր 2022-2023
Օրգանական գյուղատնտեսությունը գյուղատնտեսական գործունեության յուրահատուկ տեսակ է, որն առավելապես ներդաշնակ է ագրոէկոհամակարգերի հետ և իրականացվում է համապատասխան տեխնիկական կանոնակարգերի և նորմատիվ այլ փաստաթղթերի պահանջներին համապատասխան:
Օրգանական գյուղատնտեսական արտադրանքը օրգանական գյուղատնտեսության վարման արդյունքում արտադրված կամ վերամշակված կենդանական ու բուսական ծագման մթերքն ու հումքն է, ինչպես նաև վայրի բույսերը, որոնց շրջանառության փուլերում ապահովվում են տեխնիկական կանոնակարգերով սահմանված պահանջները:
Օրգանական գյուղատնտեսության համար հարկավոր է օգտագործել այն հողերը, որոնք մի քանի տարի զերծ են մնացել քիմիական միջոցների օգտագործումից: Գոմաղբը, կենսահումուսը, թռչնաղբը բարելավում են հողի կառուցվածքը, հարստացնում են հողը օրգանական նյութերով, բարձրացնում են բերրիության մակարդակը:
Օրգանական գյուղատնտեսությունը հնարավորություն է տալիս լավագույնս օգտագործել բնական ռեսուրսները՝ պահպանելով շրջակա միջավայրը և կենսաբազմազանությունը: Օրգանական մթերքը ավելի շատ սննդատարրեր է պարունակում, քան ավանդական մեթոդներով աճեցվածը: Ամբողջ աշխարհում ներկայումս առկա է օրգանական արտադրանքի մեծ պահանջարկ:
Ակբա բանկը և Գերմանիայի Բնության Պահպանության Միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը համատեղ, իրականացնում են «Օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման» 2022-2023թթ. դրամաշնորհային ծրագիրը:
Հայտարարված մրցույթի շրջանակում հաղթող ճանաչված կազմակերպությունները, ֆերմերներն ու գյուղատնտեսները հնարավորություն կստանան բանկի և NABU-ի համատեղ ֆինանսական աջակցության միջոցով ստանալ օրգանական սնունդ արտադրողի հավաստագրում և անհամեմատ մեծացնել արտադրանքի արտահանման հեռանկարները:
«Օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման» ծրագրի 2022-2023թթ. մրցույթին մասնակցելու համար հետաքրքրված տնտեսվարողները կարող են մինչև սույն թվականի մարտի 10-ը ներառյալ ներկայացնել դիմում հայտ:
Հայաստանում օրգանական գյուղատնտեսության զարգացումը խանելու և ոլորտի արտադրողներին օժանդակելու նպատակով 2015թ.–ից մեկնարկել է Ակբա բանկի և Գերմանիայի Բնության Պահպանության Միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի համատեղ «Օրգանական գյուղատնտեսության զարգացման» ծրագիրը:

Organic agriculture is a unique type of agricultural activity that is most compatible with agro-ecosystems and is implemented in accordance with the requirements of relevant technical regulations and normative documents.
Organic agricultural products are animal and vegetable food and raw materials produced or processed as a result of organic farming, as well as wild plants in the cycle of circulation of which the requirements stipulated by technical standards are ensured.
For organic farming, it is necessary to use lands that have not been treated with chemicals for several years. Manure, bio humus, bird droppings improve the structure of the soil, enrich it with organic matter, increase the level of fertility.
Organic farming provides the utmost utilization of natural resources and conservation of the surrounding environment and biodiversity at the same time. Organic food is more nutritious than the conventionally-grown counterparts. At present, there is a great demand for organic products around the world. Armenian farmers also have the opportunity to produce organic agricultural products.
ACBA Bank and the Branch of German Nature Protection Union (NABU) in the Republic of Armenia jointly implement the "Organic Agriculture Development" 2022. grant program.
The winners of will be companies, farmers and agriculturists who will have the opportunity to obtain certification of an organic food producer through the joint financial support of the bank and NABU and increase the export prospects of the product.
Organic Agriculture Development Program 2022 Entities interested in participating in the tender can submit an application by February 28 of this year.
If you have any questions, you can call (+374) 44 599949.
In order to promote the development of organic agriculture in Armenia and to support the producers of the sector, the joint "Organic Agriculture Development" program of ACBA Bank and the Branch of German Nature Protection Union (NABU) in the Republic of Armenia was launched in 2015.