Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի, ««Դիլիջան» ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի և ՇՄՆ-ի հետ համագործակցության շրջանակներում օգոստոսի 7-ից «Դիլիջան» ազգային պարկում մեկնարկել է կենսաբազմազանության, մասնավորապես՝ ձկնաբանության և բուսաբանության ուսումնասիրություններն ու դաշտային աշխատանքները։
Ուսումնասիրություններ են իրականացվում անոթավոր բույսերի տեսակային կազմի, դրանց խտության, սպառնալիքների, Աղստև գետում հանդիպող ձկների տեսակային կազմի, վերջիններիս քանակական հարաբերակցության վերաբերյալ։
Աշխատանքների շրջանակներում արդեն ուսումնասիրություններ են իրականացվել Գետիկ գետի, Գոշ և Պարզ լճերի ջրային և հարակից ցամաքային հատվածներում։
Ստացված արդյունքները թույլ կտան մշակել հայտնաբերված բացասական գործոնների մեղմանն ուղղված միջոցառումների առաջարկություններ։

В рамках сотрудничества с филиалом Союза охраны природы Германии (NABU) в Республике Армения, ГНКО “Дилижанского национального парка” и Министерством окружающей среды Республики Армения с 7 августа в национальным парке “Дилижан” начаты исследования по биоразнообразию, в частности, ихтиологии и ботанике.
Ведутся исследования видового состава сосудистых растений, их плотности, угроз, видового состава рыб, встречающихся в реке Агстев, и их количественного соотношения.
В рамках работ уже проведены исследования акватории и прилегающих участков суши реки Гетик, озер Гош и Парз.
Полученные результаты позволят разработать рекомендации по мерам, направленным на смягчение выявленных негативных факторов.