/ Պարունակություն / Գիշանգղ (Neophron percnopterus)
Ինչպես հիշում եք NABU Հայաստանյան մասնաճյուղն այս տարի տարվա թռչուն է հայտարարել Գիշանգղ (Neophron percnopterus) տեսակին: Գիշանգղը ճուռակաների ընտանիքին պատկանող լեշակեր տեսակ է: ՀՀ տարածքում հանդիպող 4 անգղներից մեկն է, ընդ որում միակը, որն իրականացնում է սեզոնային չու: Գիշանգղը գրանցված է Բնության պահպանության միջազգային միության (IUCN) ցուցակում որպես վտանգված տեսակ (EN):
Տեսակը տարածված է հարավային Եվրոպայից մինչև Հյուսիսային Աֆրիկա և կենտրոնական ու արևելյան Ասիա: Հայաստանի հանրապետության տարածքում հանդիպում է բոլոր մարզերում:
Գիշանգղները բնադրում են բարձր և անմատչելի ժայռերի խորշերում, հիմնականում ածում են 2 ձու, իսկ ինկուբացիան տևում է 42 օր: Ծնվելուց հետո 80-110 օր անց երիտասրդ թռչունները կատարում են իրենց առաջին թռիչքը:
Գիշանգղները էկոհամակարգերի ու սննդային շղթայի կարևորագույն օղակներից են, քանզի սնվելով լեշով նրանք իրականացնում են սանիտարների ֆունկցիա և կանխարգելում են հիվանդությունների տարածումը: Որպես կանոն, այս տեսակը լեշին է մոտենում ամենավերջում, երբ մյուս բոլոր լեշակերներն արդեն հեռացել են: Գիշանգղները նաև կենդանական աշխարհի այն եզակի տեսակներից են, որոնք սնունդ հայթհայթելու համար կարող են օգտագործել գործիքներ. նրանց դեպքում՝ քարեր: Քարերի միջոցով նրանք կոտրում են ջայլամների հաստակեղև ձվերը և վայելում ավարը:
Գիշանգղների թվաքանակի նվազման հիմնական պատճառներն իհարկե կապված են մարդու գործունեության հետ: Մարդու կողմից ստեղծված ինֆրոստրուկտուրաները խաթարում, թունավորում և ոչնչացման եզրին են կանգնեցնում բնական էկոհամակարգերը և դրանց բնակիչներին: Շատ կարևոր է գիտակցել, որ միայն կայուն և ցիկլիկ մոդելների կիրառմամբ կկարողանանք ապրել ներդաշնակ բնության հետ և քաղել առավելագույնը մայր բնությունից: Հայաստանի հանրապետությունում ևս առկա են վերոնշյալ խնդիրները և դրանք հանդիսացան այն բազմաթիվ պատճառներից մեկը, որպեսզի NABU Հայաստանյան մասնաճյուղը Գիշանգղի տարվան զուգընթաց սկսի իրականացնել այս յուրօրինակ թռչունների բնադրման առանձնահատկությունների ուսումնասիրություն: Աշխատանքներն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար տեղադրվեց առցանց տեսախցիկ Գիշանգղների բնադրող զույգերից մեկի բնի վրա, ինչը թույլ է տալիս հեևել և ուսումնասիրել նրանց բնադրման վարքագիծը: Նախագիծը նաև թույլ է տալիս բոլոր ցանկացողներին օրվա ցանկացած ժամի հետևել թռչունների առօրյային, կատարել փոքրիկ անձնական բացահայտումներ նրանց մասին և ավելի մոտ լինել բնությանը, քանի որ բնությունը սիրելու և պահպանելու համար անհրաժեշտ է ճանաչել այն:
Աշխատանքները շարունակվում են թե էկոկրթական, թե դաշտային հետազոտությունների և թե գիտական ուսումնասիրությունների ուղղություններով:
NABU Հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից իրականացվող Գիշանգղների ուսումնասիրության աշխատանքրի ընթացքի մասին կտեղեկացնենք Ձեզ պարբերաբար:

Как вы помните, армянский филиал NABU объявил 2021 год годом Стервятника. Стервятник представитель семейства ястребиных (Accipitridae). Это один из 4-х видов грифов в Армении и единственный мигрирующий из них. Согласно красному списку МСОП (IUCN), он имеет охранный статус «Находящийся под угрозой исчезновения» (EN). Вид распространен от Южной Европы и Африки на восток до гор Тянь-Шаня и Пакистан. На территории Республики Армения встречается практически во всех регионах. Стервятник гнездится на высоких горных утесах, предпочтительно в глубоких скалистых каньонах, на высоте 800–2000 м над уровнем моря. Типичная кладка состоит из двух яиц, которые по очереди насиживают оба родителя. Первое яйцо вылупляется примерно через 42 дня. Молодые птицы оперяются и покидают гнездо через 90–110 дней.
Стервятники являются одним из важнейших звеньев экосистем и пищевой цепочки, поскольку они питаются падалью и действуют как санитары природы, предотвращающие распространение болезней. Обычно этот вид приближается к падали в самом конце, когда все остальные падальщики уже ушли. Стервятники также являются одним из немногих видов животных, которые могут использовать инструменты для поиска пищи: в их случае - камни. С помощью камней разбивают страусиные яйца и наслаждаются трапезой.
Основные причины уменьшения численности этого вида, конечно же, связаны с деятельностью человека. Искусственные инфраструктуры созданные человеком разрушают и отравляют природные экосистемы и их обитателей. Очень важно понимать, что только внедрение устойчивых и циклических моделей принесет гармонию с природой. Те же проблемы существуют и в Республике Армения, и это стало одной из многих причин, по которым филиал NABU в Армении начал изучение гнездования, размножения и миграции этих уникальных птиц. Для повышения эффективности работы в гнезде одного из пар Стервятника была установлена онлайн-камера, которая позволяет нам изучать их гнездовое поведение. Также проект позволяет всем желающим в любое время суток проверить повседневную жизнь птиц, сделать небольшие личные открытия о них, стать ближе к природе, ведь для того, чтобы любить и сохранять природу, необходимо ее знать.
Работы продолжаются в области эко- просвещения, полевых и научных исследований.
Мы будем переодически обновлять информацию об исследованиях Стервятников и деятельности филиала NABU в этой области.