/ Պարունակություն / Գիշանգղ (Neophron percnopterus)
Ինչպես հիշում եք NABU Հայաստանյան մասնաճյուղն այս տարի տարվա թռչուն է հայտարարել Գիշանգղ (Neophron percnopterus) տեսակին: Գիշանգղը ճուռակաների ընտանիքին պատկանող լեշակեր տեսակ է: ՀՀ տարածքում հանդիպող 4 անգղներից մեկն է, ընդ որում միակը, որն իրականացնում է սեզոնային չու: Գիշանգղը գրանցված է Բնության պահպանության միջազգային միության (IUCN) ցուցակում որպես վտանգված տեսակ (EN):
Տեսակը տարածված է հարավային Եվրոպայից մինչև Հյուսիսային Աֆրիկա և կենտրոնական ու արևելյան Ասիա: Հայաստանի հանրապետության տարածքում հանդիպում է բոլոր մարզերում:
Գիշանգղները բնադրում են բարձր և անմատչելի ժայռերի խորշերում, հիմնականում ածում են 2 ձու, իսկ ինկուբացիան տևում է 42 օր: Ծնվելուց հետո 80-110 օր անց երիտասրդ թռչունները կատարում են իրենց առաջին թռիչքը:
Գիշանգղները էկոհամակարգերի ու սննդային շղթայի կարևորագույն օղակներից են, քանզի սնվելով լեշով նրանք իրականացնում են սանիտարների ֆունկցիա և կանխարգելում են հիվանդությունների տարածումը: Որպես կանոն, այս տեսակը լեշին է մոտենում ամենավերջում, երբ մյուս բոլոր լեշակերներն արդեն հեռացել են: Գիշանգղները նաև կենդանական աշխարհի այն եզակի տեսակներից են, որոնք սնունդ հայթհայթելու համար կարող են օգտագործել գործիքներ. նրանց դեպքում՝ քարեր: Քարերի միջոցով նրանք կոտրում են ջայլամների հաստակեղև ձվերը և վայելում ավարը:
Գիշանգղների թվաքանակի նվազման հիմնական պատճառներն իհարկե կապված են մարդու գործունեության հետ: Մարդու կողմից ստեղծված ինֆրոստրուկտուրաները խաթարում, թունավորում և ոչնչացման եզրին են կանգնեցնում բնական էկոհամակարգերը և դրանց բնակիչներին: Շատ կարևոր է գիտակցել, որ միայն կայուն և ցիկլիկ մոդելների կիրառմամբ կկարողանանք ապրել ներդաշնակ բնության հետ և քաղել առավելագույնը մայր բնությունից: Հայաստանի հանրապետությունում ևս առկա են վերոնշյալ խնդիրները և դրանք հանդիսացան այն բազմաթիվ պատճառներից մեկը, որպեսզի NABU Հայաստանյան մասնաճյուղը Գիշանգղի տարվան զուգընթաց սկսի իրականացնել այս յուրօրինակ թռչունների բնադրման առանձնահատկությունների ուսումնասիրություն: Աշխատանքներն ավելի արդյունավետ դարձնելու համար տեղադրվեց առցանց տեսախցիկ Գիշանգղների բնադրող զույգերից մեկի բնի վրա, ինչը թույլ է տալիս հեևել և ուսումնասիրել նրանց բնադրման վարքագիծը: Նախագիծը նաև թույլ է տալիս բոլոր ցանկացողներին օրվա ցանկացած ժամի հետևել թռչունների առօրյային, կատարել փոքրիկ անձնական բացահայտումներ նրանց մասին և ավելի մոտ լինել բնությանը, քանի որ բնությունը սիրելու և պահպանելու համար անհրաժեշտ է ճանաչել այն:
Աշխատանքները շարունակվում են թե էկոկրթական, թե դաշտային հետազոտությունների և թե գիտական ուսումնասիրությունների ուղղություններով:
NABU Հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից իրականացվող Գիշանգղների ուսումնասիրության աշխատանքրի ընթացքի մասին կտեղեկացնենք Ձեզ պարբերաբար:

As you remember, the Armenian branch of NABU announced 2021 as a year of Egyptian vulture (Neophron percnopterus). Egyptian vulture is a small Old World vulture and the only member of the genus Neophron. It is one of the 4 vulture species of Armenia and the only migratory one. According to IUCN red list it’s conservation status is “Endangered” (EN). The species is distributed from Southern Europe and Africa eastwards to the Tien Shan Mts. and Pakistan. In the territory of the Republic of Armenia it is found in almost all regions. Egyptian vulture nestles on high mountain cliffs, preferably in deep rocky canyons, at 800–2000 m above sea level. The typical clutch consists of two eggs which are incubated in turns by both parents. The first egg hatches after about 42 days. Young birds fledge and leave the nest after 90 to 110 days.
Egyptian vultures are one of the most important links in ecosystems and the food chain, as they feed on carrion and act as sanitizers to prevent the spread of disease. Usually this species approaches the carrion at the very end, when all the other scavengers have already left. Egyptian vultures are also one of the very few species of animals that can use tools to find food: in their case - stones. With the help of stones, they break ostrich's eggs and enjoy the meal.
Main reasons for the decrease in the number of this species, of course, is related to human activity. Man-made infrastructures disrupt, poison, and destroy natural ecosystems and their inhabitants. It is very important to realize, that only sustainable and cyclic models will bring harmony with nature. Same problems exist also in Republic of Armenia and these were one of many reasons these for NABU Armenia to start a study of nesting, breeding and migration of these unique birds. To make the work more efficient, an online camera was installed on the nest of one of the Egyptian vulture’s nests, which allows us to study their nesting behavior. The project also allows everyone to check the daily life of birds at any time of the day, to make small personal discoveries about them, to be closer to nature, because in order to love and preserve nature, it is necessary to know it.