«Արաքսի հովտի ջրաճահճային տարածքների պահպանություն համայնքների ներգրավմամբ» ծրագրի շրջանակներում հայտարարված «Ջրաճահճային տարածքների պահպանություն և կայուն օգտագործում» դրամաշնորհային մրցույթի հաղթողներն արդեն սկսել են իրենց գաղափարների իրագործումը։
«Շրջակա միջավայր և առողջություն» ՀԿ կողմից իրականացվող «Մաքուր համայնք» նախաձեռնությունն իրականացվում է Արմավիրի մարզի Երասխահուն և Ապագա գյուղերում։
Ծրագրի շրջանակներում երկու գյուղերի միջնակարգ դպրոցների աշակերտների համար անցկացվել են սեմինարներ «Թափոնների արդյունավետ կառավարում» և «Թափոնների տեսակավորում և թափոնամանների օգտագործում» թեմաներով։ Դասընթացների ժամանակ աշակերտներին է ներկայացվել շրջակա միջավայրի՝ թափոններով աղտոտման խնդիրն ու հետևանքները։ Մասնակիցները սովորել են, թե ինչ տեսակի են լինում թափոնները, ինչ չափաքանակներով են գոյանում մեր կենցաղում և ինչպես ճիշտ վարվել դրանց հետ համայնքում։ Ծրագրի փորձագետը ծանոթացրել է աշակերտներին նաև տարբեր տեսակի թափոնների վերամշակման օգուտները՝ ռեսուրսախնայողության և շրջակա միջավայրի պահպանության տեսանկյունից։ Սեմինարի ընթացքում աշակերտները վիկտորինա-խաղի միջոցով սովորել են ճիշտ տեսակավորել կենցաղում գոյացող թափոնները, ծանոթացել թափոնների կրճատման, վերամշակման և վերօգտագործման ուղիներին։
Ծրագրի շրջանակներում Ապագայի ջրաճահճային տարածքներում նոյեմբերի 12-ին իրականացվել են մաքրապատման աշխատանքներ, որի ավարտից հետո Ապագա և Երասխահուն համայնքներում կազմակերպվել է ծառատունկ։ Շուրջ 50 երիտասարդների ջանքերով մաքրվել է Ապագայի ջրաճահճային տարածքի 800-900մ երկարությամբ հատվածը։
Նախատեսվում է նաև համայնքների ջրաճահճային տարածքներում և հարակից շրջաններում կոշտ կենցաղային թափոնների` պլաստիկ շշերի, պոլիեթիլենային տոպրակների, փաթեթավորման մնացորդներ և այլնի հավաքում, տեսակավորում, հավաքված պլաստիկի հանձնում վերամշակող կազմակերպությանը:

Победители грантового конкурса «Сохранение и устойчивое использование водно-болотных угодий», объявленного в рамках программы «Защита водно-болотных угодий в долине Аракса с участием общественности», уже начали уже начали реализацию своих идей. Инициатива «Чистая община», реализуемая НПО «Окружающая среда и здоровье», осуществляется в селах Ерасхаун и Апага Армавирской области.
В рамках проекта для учащихся средних школ двух сел были проведены семинары по темам «Эффективное управление отходами» и «Сортировка отходов и использование мусорных баков».Во время занятий ученикам были представлены проблемы и последствия загрязнения окружающей среды отходами. Участники узнали, какие бывают отходы, в каких количествах они образуются в нашем быту и как правильно с ними обращаться в общине.Эксперт программы ознакомил учеников также с преимуществами переработки различных видов отходов с точки зрения экономии ресурсов и защиты окружающей среды. В ходе семинара учащиеся посредством викторины научились правильно сортировать отходы, образующиеся в быту, ознакомились с путями сокращения, переработки и повторного использования отходов.
В рамках программы 12 ноября на водно-болотных угодьях села Апага были проведены работы по очистке, после завершения которых в селах Апага и Ерасхаун была организована посадка деревьев. Усилиями около 50 молодых людей был очищен участок водно-болотных угодий села Апага длиной 800-900 м.
Предусматривается также сбор, сортировка твердых бытовых отходов-пластиковых бутылок, полиэтиленовых пакетов, остатков упаковки и т.д. на водно-болотных угодьях общин и прилегающих районах, передача собранного пластика перерабатывающей организации.