Առաջին անգամ 2020-2024 թթ․ ընթացքում նկատվել է սպիտակ արագիլների աղտոտվածության նվազում Արարատյան դաշտում։
Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղի կողմից իրականացվող հետազոտությունները ցույց են տալիս, որ 2020-2024 թթ․ ընթացքում առաջին անգամ նկատվել է սպիտակ արագիլների աղտոտվածության նվազում Արարատյան դաշտում: Չնայած դրան՝ խնդիրը շարունակում է մնալ արդիական:
2024 թվականին Արարատյան դաշտում (Արարատի և Արմավիրի մարզեր) սպիտակ արագիլների աղտոտվածությունը, ըստ բների, կազմում է 42,5 % (15,6 % նվազում՝ 2023 թվականի համեմատ), մասնավորապես՝
- Արարատի մարզում սպիտակ արագիլների աղտոտվածությունը, ըստ բների, կազմում է 56,7 % (9,1 % նվազում՝ 2023 թվականի համեմատ):
- Արմավիրի մարզում՝ 30,6% (21,3 % նվազում՝ 2023 թվականի համեմատ):
Աղտոտվածության արեալն Արարատյան դաշտում, ընդհանուր առմամբ, նվազել է 1 %-ով:
Նկատվում է նաև մեկ առանձնյակի վրա աղտոտման ինտենսիվության նվազում՝ «շատ աղտոտված»-ից դեպի «թույլ աղտոտված», սակայն դեռևս առկա են բավականին մեծ քանակությամբ «շատ աղտոտված» առանձնյակներ:
2024 թվականի հաշվառման ընթացքում պարզ դարձավ, որ աղտոտման խնդիրը մասամբ ներառում է նաև Երևանը, Արագածոտնի և Կոտայքի մարզերը:
Աղտոտման նվազումը կարող է պայմանավորված լինել մի շարք բնական և մարդածին հանգամանքներով, որոնք ավելի հստակ հնարավոր կլինի ցույց տալ վերլուծության ավարտից հետո:
Հիշեցնենք, որ Գերմանիայի բնության պահպանության միության (NABU) հայաստանյան մասնաճյուղը 2020 թվականից մեկնարկել է «Սպիտակ արագիլների ուսումնասիրության և պահպանության» ծրագիրը՝ պայմանավորված սպիտակ արագիլների շրջանում աղտոտվածության հիմնախնդրով։ Աշխատանքների շրջանակներում իրականացվել է Արարատյան դաշտում (Արմավիրի և Արարատի մարզեր) թռչնատեսակի հաշվառում, աղտոտածության աստիճանի և արեալի բացահայտում, ինչպես նաև օղակավորման, նմուշառման և արբանյակային տվիչների տեղադրման աշխատանքներ։ Աշխատանքներն իրականացվել են ՀՀ շրջակա միջավայրի հետ համագործակցությամբ։
Հարկ է նշել նաև, որ 2024 թվականը սպիտակ արագիլների միջազգային հաշվառման տարին է, որը կոորդինացնում է Գերմանիայի բնության պահպանության միությունը (NABU)։ Միության հայաստանյան մասնաճյուղը, միանալով հաշվառմանը, այս տարի իրականացրեց սպիտակ արագիլի հաշվառում ողջ Հայաստանում։

Впервые за 2020-2024 годы в Араратской долине заметно снижение загрязнения белых аистов.
Исследования, проведенные филиалом Союза охраны природы Германии (NABU) в Республике Армения, показывают, что в 2020-2024 гг. впервые в Араратской долине заметно снижение загрязнения белых аистов. Несмотря на это, проблема остается актуальной.
В 2024 году загрязненность белых аистов в Араратской долине (регионы Арарат и Армавир) по гнездам составляет 42,5% (снижение на 15,6% по сравнению с 2023 годом), а именно:
- В Араратском регионе загрязнение белого аиста по гнездам составляет 56,7% (снижение на 9,1% по сравнению с 2023 годом).
- В Армавирской области: 30,6% (снижение на 21,3% по сравнению с 2023 годом).
Ареал загрязнения в Араратской долине в целом сократилась на 1%.
Также наблюдается снижение интенсивности загрязнения на одну особь от "сильно загрязненных" до "слабо загрязненных", однако "сильно загрязненных" особей все еще немало.
В ходе переписи 2024 года выяснилось, что проблема загрязнения частично затрагивает также Ереван, регионы Арагацотн и Котайк.
Снижение загрязнения может быть связано с рядом природных и антропогенных факторов, которые будут более четко продемонстрированы после завершения анализа.
Напомним, что филиал Союза охраны природы Германии (NABU) в Республике Армения в 2020 году запустило программу "Исследование и сохранение белых аистов" в связи с проблемой загрязнения среди белых аистов. В рамках работ была проведена учет вида птицы в Араратской долине (Регионы Армавир и Арарат), определены уровень и площадь загрязнения, а также кольцевание, отбор проб и установка спутниковых датчиков. Работы проводились в сотрудничестве с окружающей средой РА.
Также следует отметить, что 2024 год – год международного учета белых аистов, которую координирует Союз охраны природы (NABU) Германии. Филиал Союза в Армении, присоединившись к учету, в этом году провел учет белых аистов по всей территории Армении.